Logo CoinBank

Bitcoinové pěněženky

Jak zjistit stav Bitcoinu na konkrétní kryptoměnové adrese

V předchozích kapitolách jsme si vysvětlili, kde najdeme výpis jednotlivých transakcí z blockchainu. Pro Bitcoin můžeme použít prohlížeč blockchain.com, najdeme zde informace o všech vytvořených blocích a transakcích v nich přítomných.

Jako příklad jsme si uvedli bitcoinovou adresu 1KJLh6rwX7Q5t5KXRRUrhUraDhzSCx5g2t a jejích 0,01795 bitcoinů v proběhlých transakcích. Tyto transakce mohl uskutečnit jen ten, kdo zná privátní klíč k dané adrese, jinými slovy, veřejnému klíči kryptoměnové peněženky.

Jak získat svou vlastní bitcoinovou adresu? Skrze kryptoměnovou peněženku

Kryptoměnovou adresu si vygenerujeme automaticky při vytvoření jakékoliv kryptoměnové peněženky zaměřené na Bitcoin. Kryptoměnových peněženek je na výběr opravdu hodně, můžeme si např. vybrat nějakou ze seznamu peněženek na stránkách Bitcoin.org. Mějme na paměti, že musíme vybírat mezi peněženkami, které Bitcoin podporují.

Electrum je kupříkladu jednou z peněženek fungujících jako desktopová aplikace na operačních systémech Windows, OSX, Linux a Android. Stačí stáhnout verzi pro náš operační systém a aplikaci spustit. Aplikace podporuje češtinu, ovládání je tudíž snadné. Jedná se o softwarovou peněženku (z logiky věci – instalujeme ji do počítače jako další software), o kterých se více pobavíme dále v článku.

První nákup Bitcoinu

K prvnímu nákupu Bitcoinu v řádu stovek či několika tisíců korun kryptoměnovou peněženku nepotřebujeme. Můžeme využít důvěryhodnou směnárnu nebo burzu a nakoupený bitcoin nechat ležet v peněžence spravované institucí.

V tomto případě sice vkládáme důvěru do rukou burzy (kryptoměny prakticky vlastní směnárna nebo burza) a existuje zde nové riziko, že o své kryptoměny přijdeme při možném hacku. Při menších zkušenostech se však může jednat o jednodušší a paradoxně i bezpečnější variantu. Je nutné si uvědomit, že při nevhodné manipulaci s kryptoměnovou peněženkou může být riziko ztráty kryptoměn podobně vysoké.

Kdy potřebujeme vlastní bitcoinovou peněženku?

Peněženku si musíme pořídit ve chvíli, kdy chceme mít naše bitcoiny jen a jen pod naší kontrolou. Pokud si totiž převedeme bitcoiny do vlastní peněženky, jsme za ně zodpovědní už jen my, nemusíme vkládat důvěru do cizích rukou jako v případě směnáren či burz. To je základní odlišnost např. od prostředků na bankovním účtu, které může nějaká státní autorita zmrazit. V případě Bitcoinu toto provést nelze.

Než budeme pokračovat dále, musíme si ještě vysvětlit jednu zásadní věc. Výraz „peněženka“ může evokovat pocit, že jsou v ní uložené veškeré naše kryptoměny, tak tomu ve skutečnosti není. Peněženka slouží pouze jako jakási „schránka“ pro náš veřejný (adresa peněženky) a privátní klíč. Samotné informace o kryptoměnách jsou uloženy na blockchainu.

Softwarová či hardwarová peněženka, co je lepší?

Softwarové peněženky

Softwarové peněženky jsou v podstatě program či aplikace. Tyto aplikace si můžeme stáhnout do svého mobilního telefonu nebo počítače. Pro ochranu před ztrátou našich kryptoměn musíme být při manipulaci se softwarovými peněženkami opatrní – pozor na různé formy phishingu. Nikdy nikomu nesmíme sdělovat své přístupové údaje.

Hardwarové peněženky

Hardwarové peněženky jsou momentálně ta nejbezpečnější úložiště privátních klíčů. Proč jsou tak bezpečné? Důvod je jednoduchý – privátní klíče jsou vždy uložené na speciálním hardwarovém zařízení, které je v offline režimu. Pro útočníka je tak extrémně obtížné či spíše nemožné se k privátnímu klíči jakkoliv dostat.

Jak jsme si již dříve uvedli, softwarové peněženky jsou méně bezpečné než hardwarové. Vynikají sice svou jednoduchostí a jsou zároveň na rozdíl od hardwarových peněženek zdarma, za mnohem vyšší úroveň bezpečí se však vyplatí si připlatit.

Hardwarové peněženky Trezor a Ledger

V České republice jsou těmi nejpopulárnějšími hardwarovými peněženkami Trezor a Ledger, obě se dají pořídit za rozumnou cenu. Cena těchto peněženek se pohybuje kolem 1 000 až 2 500 Kč.