Logo CoinBank

Kurz Bitcoinu

Vývoj kurzu Bitcoinu na burze Bitfinex

Kurzy Bitcoinu v České republice

Pokud vás zajímá cena Bitcoinu v CZK, můžete se poohlédnout po kryptoměnových směnárnách v České republice, kam patří např. CoinBank, SimpleCoin, CCShop a další. Tyto směnárny klientovi obvykle umožní provést nákup rychle, v českých korunách a s podporou v češtině:

Kurzy Bitcoinu ve světě

Bitcoin se obchoduje na stovkách burz po celém světě. Mezi největší burzy patří např. Binance, CoinBase, Kraken, Bitfinex a další. Na stránkách každé burzy, např. na bitfinex.com, naleznete aktuální cenu Bitcoinu v USD pro danou burzu.

Na zahraničních burzách nemůžete běžně obchodovat kryptoměny vůči české koruně, což je jedna z nevýhod zahraničních burz. Je tedy nutností směnit koruny za např. dolary nebo eura a ty odeslat na burzu. Za ty si poté nakoupíte kryptoměny. Zde však často dochází k prodlení, které při neustálém vývoji cen Bitcoinu může hrát podstatnou roli.

Kurz Bitcoinu se řídí nabídkou a poptávkou

Zatímco kurz fiat měn, kam patří např. česká koruna, může obvykle centrální banka různými intervencemi ovlivňovat, kurz Bitcoinu je dán čistě jeho nabídkou a poptávkou.

Pokud lidé Bitcoinu důvěřují, začnou jej nakupovat a jeho hodnota bude růst. Pokud lidé nevěří v jeho hodnotu, budou ho více prodávat a jeho hodnota začne klesat.

Kurz Bitcoinu není regulován, může být nestabilní

Stabilitu kurzu české koruny, eura či dolaru zajišťuje stát a národní banka. Pokud objektivní příčiny vedou k destabilizaci, dojde k regulativnímu zásahu se snahou udržet kurz v nějakých rozumných mezích.

Stát se snaží hodnotu měny držet na určité nominální úrovni. Avšak neúprosná realita stejně nakonec hodnotu měny obvykle devalvuje prostřednictvím inflace. Je ovšem potřeba uvést, že díky této možnosti zásahu do stability měny má stát výbornou možnost na ovlivňování ekonomiky státu. Je však nutné, aby zásahy prováděla důvěryhodná organizace s těmi nejlepšími úmysly.

O stabilitu kurzu Bitcoinu se nestará cíleně žádná organizace. Míra výkyvů ceny je dána čistě nabídkou a poptávkou. Bitcoin je, stejně jako všechny ostatní kryptoměny, absolutně nezávislý a silně volatilní. Nestabilita ceny pak může vzbuzovat nedůvěru. Zároveň tato nestabilita komplikuje jeho užívání, proto je obtížné kryptoměny využívat jako zákonné platidlo.

Kurz Bitcoinu je závislý i na geografickém místě daného trhu

Jinou cenu má Bitcoin na trhu v České republice, jinou cenu ve Venezuele a jinou v afrických zemích. Pokud je v dané lokalitě o Bitcoin, např. z politických nebo jiných důvodů, velký zájem, může lokální kurz prudce stoupnout. Díky arbitráži ale rozdíly cen mezi jinými trhy nebudou existovat dlouho a časem se ustálí.