Logo CoinBank

Ověření Bitcoinové transakce

Zjištění stav Bitcoinu na dané adrese

Informace o kryptoměnových transakcích jsou plně transparentní, neboť k blockchainu má přístup naprosto každý. Do vhodné a pro běžného člověka čitelné formy informace z blockchainu agregují tzv. blockchainové prohlížeče. Pro síť Bitcoinu můžeme zvolit např. prohlížeč blockchain.com.

Pro příklad můžeme nahlédnout na bitcoinovou adresu 1KJLh6rwX7Q5t5KXRRUrhUraDhzSCx5g2t. Můžeme vidět, že adresa přijmula celkem 0,01795 BTC a stejné množství i odeslala. V době psaní článku je viditelné, že na adrese již žádné bitcoiny nejsou.

Tato adresa se také nazývá veřejným klíčem. V minulých kapitolách jsme si uváděli, že každá bitcoinová peněženka má dva klíče – veřejný a privátní. Privátní klíč si můžeme představit jako heslo či tzv. seed phrase, pomocí níž se na peněženku přihlašujeme a pomocí níž podepisujeme transakce. Odeslat bitcoiny z peněženky může pouze ten, kdo zná její privátní klíč. Z tohoto důvodu na něj musíme dávat opravdu dobrý pozor a nesmíme ho ztratit či dovolit, aby nám jej někdo ukradl.

Transakce

Aby se na bitcoinovou adresu nějaké bitcoiny dostaly, musí se provést tzv. transakce, podobně, jako když nám na bankovní účet přijdou nějaké peníze. Vraťme se k našemu prohlížeči blockchainové sítě z příkladu, kde jsme si prohlíželi stav prostředků na adrese 1KJLh6rwX7Q5t5KXRRUrhUraDhzSCx5g2t. Na dané stránce prohlížeče najdeme mimo jiné také oblast Transactions – zde se nachází výpis transakcí.

Každý řádek symbolizuje jednu provedenou transakci. Podíváme se blíže na políčko transakce s hashem (číslem) 557606b3294a649982ebc604a4578ca01737aed8b3e719f05ff7c1b4487b169f.

Detail transakce

Tento hash, často označovaný jako TxHash nebo TXID, je unikátním identifikátorem transakce. První věc, které si můžeme povšimnout, je výčet cca 100 adres peněženek, které tato transakce přímo ovlivnila. Obvykle tedy bitcoinové transakce nejsou převody z peněženky A do peněženky B. Jedná se o složitější propojení více transakcí.

V této kapitole se zaměříme na jedno konkrétní pole transakce - Confirmations (potvrzení). Každá transakce je časem dodatečně potvrzována jednotlivými těžaři. V době vzniku transakce v tomto poli byla nula – nikdo ji ještě nepotvrdil. Avšak postupem času transakce v síti nabývá stále vyššího počtu potvrzení, momentálně má tato transakce již tisíce potvrzení.

Počet potvrzení

Obecně je vhodné, aby bitcoinová transakce měla minimálně 6 potvrzení. Pokud má méně, může se stát, že se k prostředkům transakce nedostaneme. Proč tomu tak je vysvětlí Obecná část této kapitoly.