Ethereum
Ethereum je druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace. Oproti Bitcoinu představuje ve světě kryptoměn nový koncept, od základu měnící celé využití kryptoměn – chytré kontrakty (smart contracts). Díky tomu je Ethereum základem pro tisíce dalších virtuálních měn.
Co je kryptoměna Ethereum?
Ethereum není jen pouhé označení pro kryptoměnu, ale také pro celou síť, na které další kryptoměny fungují. Jednotka Etherea bývá označována jako ether a v síti (či ekosystému) Etherea slouží jako platidlo.
Chytré kontrakty, základní kámen Etherea, přinášejí do kryptoměn nové možnosti a mohou za vznik celé nové kategorie decentralizovaných financí, označované jako DeFi. Služby v DeFi fungují jako decentralizované aplikace, zkráceně dApps, které ke své funkčnosti používají právě chytré kontrakty a blockchain Etherea využívají jako decentralizovanou databázi všech informací.
Jak kryptoměna Ethereum funguje?
Ethereum má podobný mechanismus ověřování transakcí jako Bitcoin, zvaný Proof of Work. V tomto mechanismu ověřují transakce těžaři – z této stránky je Ethereum Bitcoinu podobné. Vždy, když své ethery z peněženky někam odešlete, zaplatíte poplatek, který jde do kapsy těžařům za ověření správnosti transakce.
Brzy se však dočkáme zásadní změny – během roku 2022 bude Ethereum nejspíše přecházet na jiný model ověřování transakce, zvaný Proof of Stake. Toto od základu mění formu ověřování transakcí a pro Ethereum by to mělo znamenat ještě lepší využitelnost. Existuje tedy pravděpodobnost, že brzy uvidíme na prvních příčkách v žebříčku dle tržní kapitalizace místo Bitcoinu Ethereum.
Peněženka pro kryptoměnu Ethereum
Jako jsme si uváděli na hlavní stránce o kryptoměnách, kryptoměnové peněženky jsou jakousi analogií k bankovním účtům. Pro manipulaci s kryptoměnami jsou tedy nutností. Ethereum se od Bitcoinu v mnoha ohledech liší, proto je nutné, aby kryptoměnové peněženky, které použijete, Ethereum podporovaly.
Kryptoměnové peněženky dělíme na dva druhy: softwarové a hardwarové. Softwarové peněženky jsou méně bezpečné, pořídíte je však zadarmo a výhodou je i jednodušší manipulace. Pro Ethereum jsou vhodnými kandidáty např. Trust Wallet, MyEtherWallet nebo MetaMask.
Hardwarové peněženky jsou mnohem více bezpečné, protože kryptoměny jsou zde uloženy v režimu offline. Pro útočníka je tedy mnohem těžší či téměř nemožné se ke kryptoměnám nějakým způsobem dostat. Nejlepší volbou jsou peněženky Trezor nebo Ledger, obě podporují jak samotnou kryptoměnu Ethereum, tak i většinu ostatních postavených na síti Etherea.
Poplatky v síti Ethereum
Za provádění transakcí v síti Etherea se platí poplatky, které jdou do kapsy těžařům za ověřování. Velikost poplatků souvisí také s tím, jak moc je síť používána. Ethereum je velmi vytížené, díky chytrým kontraktům je o něj velký zájem. Z toho důvodu mohou poplatky u Etherea občas dosahovat již znatelných hodnot. Není proto výjimkou, že při transakci např. za 100 USD zaplatíte poplatek v rozmezí od 10 USD až do 20 USD.
Po přechodu Etherea na Proof of Stake bychom se měli počkat radikálního snížení výše poplatků na zanedbatelné úrovně.