Logo CoinBank

Kurz Etherea

Vývoj kurzu Etherea na burze Bitfinex

Kurzy Etherea v českých korunách

Pokud vás zajímá kurz Etherea v CZK, můžete se poohlédnout po kryptoměnových směnárnách v České republice, kam patří např. CoinBank, SimpleCoin, CCShop a další. Tyto směnárny klientovi obvykle umožní provést nákup rychle, v českých korunách a s podporou v češtině.

Kurzy Etherea ve světě

Ethereum se obchoduje na stovkách burz po celém světě. Mezi největší burzy patří např. Binance, CoinBase, Kraken, Bitfinex a další. Na stránkách každé burzy, např. na bitfinex.com, naleznete aktuální cenu Etherea v USD pro danou burzu.

Na zahraničních burzách nemůžete běžně obchodovat kryptoměny vůči české koruně, což je jedna z nevýhod zahraničních burz. Je tedy nutností směnit koruny za např. dolary nebo eura a ty odeslat na burzu, za ty si poté nakoupíte kryptoměny. Zde často dochází k prodlení, které při neustálém vývoji cen Etherea může hrát podstatnou roli.

Kurz Etherea se řídí nabídkou a poptávkou

Zatímco kurz fiat měn, kam patří např. česká koruna, může obvykle národní banka nějakým způsobem ovlivňovat, kurz Etherea je dán čistě jeho nabídkou a poptávkou. Pokud lidé Ethereu důvěřují, začnou jej nakupovat a jeho hodnota bude růst. Pokud lidé nevěří v jeho hodnotu, budou ho více prodávat a jeho hodnota začne klesat.

Kurz Etherea není regulován, může být nestabilní

Stabilitu kurzu české koruny, eura či dolaru zajišťuje stát a národní banka. Pokud objektivní příčiny vedou k destabilizaci, dojde k regulativnímu zásahu se snahou udržet kurz v nějakých rozumných mezích.

Stát se snaží hodnotu měny držet na určité nominální úrovni. Avšak neúprosná realita stejně nakonec hodnotu měny obvykle devalvuje prostřednictvím inflace. Je ovšem potřeba uvést, že díky této možnosti zásahu do stability měny má stát výbornou možnost na ovlivňování ekonomiky státu. Je však nutné, aby zásahy prováděla důvěryhodná organizace s těmi nejlepšími úmysly.

O stabilitu kurzu Etherea se nestará cíleně žádná organizace. Míra výkyvů ceny je dána čistě nabídkou a poptávkou. Ethereum je, stejně jako všechny ostatní kryptoměny, absolutně nezávislé a silně volatilní. Nestabilita ceny pak může vzbuzovat nedůvěru. Zároveň tato nestabilita komplikuje jeho užívání, proto je obtížné kryptoměny využívat jako zákonné platidlo.

Kurz Etherea je závislý i na geografickém místě daného trhu

Jinou cenu má Ethereum na trhu v České republice, jinou ve Venezuele a jinou v afrických zemích. Pokud je v dané lokalitě o Ethereum, např. z politických nebo jiných důvodů, velký zájem, může lokální kurz prudce stoupnout. Díky arbitráži ale rozdíly cen mezi jinými trhy nebudou existovat dlouho a časem se ustálí.