Peněženky Ethereum
Kde najít informace o mincích Etherea?
V předchozích kapitolách jsme si vysvětlili, kde najdeme výpis jednotlivých transakcí z blockchainu. Pro Bitcoin můžeme použít prohlížeč blockchain.com, kde najdeme informace o všech vytvořených blocích a transakcích v nich přítomných.
Ethereum má kompletně jiný blockchain a proto musíme informace o Ethereu hledat také na jiném prohlížeči. Pro Etherem existuje oficiální prohlížeč transakcí etherscan.io. Na hlavní stránce prohlížeče etherscan nalezneme opět soupis bloků a všech transakcí.
Pokud si rozklikneme jakoukoliv transakci, zobrazí se nám i obě adresy, mezi kterými transakce proběhla včetně všech charakteristik – o jakou kryptoměnu se jedná (Ethereum nebo nějaká jiná kryptoměna, která existuje na síti Etherea), množství zaplacených poplatků a tak dále. Zde je vidět absolutní transparentnost sítě. Kryptoměnové adresy se označují také jako veřejné klíče.
Jak získat svou vlastní kryptoměnovou adresu? Potřebujete kryptoměnovou peněženku
Kryptoměnovou adresu si vygenerujete automaticky při vytvoření jakékoliv kryptoměnové peněženky. Kryptoměnových peněženek je na výběr opravdu hodně. Mějte ale na paměti, že musíte vybírat mezi peněženkami, které Ethereum podporují. Mezi ně se řadí např. Trust Wallet (mobilní aplikace) či MetaMask (rozšíření do počítačového prohlížeče).
První nákup Etherea
K prvnímu nákupu Etherea v řádu stovek či několika tisíců korun kryptoměnovou peněženku nepotřebujete. Můžete využít důvěryhodnou směnárnu nebo burzu a nechat nakoupené ethery ležet v peněžence spravované institucí.
V tomto případě sice vkládáte důvěru do rukou burzy (kryptoměny prakticky vlastní směnárna nebo burza) a existuje zde nové riziko, že o své kryptoměny přijdete při možném hacku. Pokud ale s kryptoměnami teprve začínáte, může to být vhodnější varianta. Je nutné si uvědomit, že při nevhodné manipulaci s kryptoměnovou peněženkou může být riziko ztráty kryptoměn podobně vysoké.
Kdy je vlastní peněženka potřeba?
Peněženku si pořiďte ve chvíli, kdy chcete mít vaše ethery jen a jen pod vaší kontrolou. Pokud si totiž převedete ethery do vlastní peněženky, jste za ně zodpovědní už jen vy, nemusíte vkládat důvěru do cizích rukou. To je základní odlišnost např. od prostředků na bankovním účtu, které může nějaká státní autorita zmrazit. U Etherea a obecně kryptoměn toto provést nelze.
Než budeme pokračovat dále, musíme si ještě vysvětlit jednu zásadní věc. Výraz „peněženka“ může evokovat pocit, že jsou v ní uložené veškeré vaše kryptoměny, tak tomu ve skutečnosti není. Peněženka slouží pouze jako jakási „schránka“ pro váš veřejný (adresa peněženky) a privátní klíč. Samotné informace o kryptoměnách jsou uloženy v blockchainu.
Softwarová či hardwarová peněženka, co je lepší?
Softwarové peněženky
Softwarové peněženky jsou v podstatě program či aplikace. Tyto aplikace můžete stáhnout do svého mobilního telefonu nebo počítače. Abyste se sami uchránili před ztrátou vašich kryptoměn, mějte se při manipulaci se softwarovými peněženkami na pozoru – dávejte si pozor na různé formy phishingu a nikdy nikomu nesdělujte své přístupové údaje.
Ty nejlepší softwarové peněženky, jako je např. MetaMask nebo Trust Wallet, vám otevřou dveře do světa decentralizovaných financí mnohem lépe než peněženky hardwarové. To ovšem nepřebije fakt, že z pohledu bezpečnosti softwarové peněženky za hardwarovými silně zaostávají.
Softwarová peněženka MetaMask
MetaMask je jedna z nejlepších softwarových peněženek pro Ethereum. Umožňuje v sobě uchovávat nejen Ethereum, ale i všechny ostatní kryptoměny, které na síti Etherea existují. Pozměněním několika údajů v nastavení se dokonce zvládne připojit i na jakoukoliv jinou síť.
Peněženku je možné používat jak na mobilním telefonu, tak i na počítači ve formě rozšíření do webového prohlížeče. Disponuje velmi intuitivním a rychle pochopitelným rozhraním. Na peněženku MetaMask si samozřejmě můžete poslat kryptoměny z jakékoliv burzy nebo směnárny, můžete je však nakoupit přímo v peněžence pomocí kreditních či debetních karet. Možností je využít i Apple Pay, které MetaMask podporuje skrze prostředníka Wyre.
Hardwarové peněženky
Hardwarové peněženky jsou momentálně ty nejbezpečnější úložiště vašich privátních klíčů. Proč jsou tak bezpečné? Důvod je jednoduchý – privátní klíče jsou vždy uložené na speciálním hardwarovém zařízení, které je v offline režimu. Pro útočníka je tak extrémně obtížné či spíše nemožné se k privátnímu klíči jakkoliv dostat.
Jak jsme si již dříve uvedli, softwarové peněženky jsou méně bezpečné než hardwarové. Vynikají sice svou jednoduchostí a jsou zároveň na rozdíl od hardwarových peněženek zdarma, za mnohem vyšší úroveň bezpečí se však vyplatí připlatit.
Hardwarové peněženky Trezor a Ledger
V České republice jsou těmi nejpopulárnějšími hardwarovými peněženkami Trezor a Ledger, obě pořídíte za rozumnou cenu. Cena těchto peněženek se pohybuje kolem 1 000 až 2 500 Kč.