Kryptoměny
Co jsou to kryptoměny? Jedná se o digitální aktiva, která mají sloužit jako alternativa k centralizovaným fiat měnám, jako je například česká koruna, euro, dolar a další. Jaký je tedy rozdíl mezi kryptoměnou a fiat měnou?
Co jsou to fiat měny?
Fiat měny jsou peníze vytvořené státem nebo jiným úředním orgánem, např. národní bankou. Slouží jako národní platidlo a jsou charakteristické skutečností, že nejsou zajištěné fyzickou komoditou, ale spíše vládami, které ji tvoří. Hodnotu měny dokáží státní orgány nepřímo výrazně ovlivnit, neboť je k tomu opravňuje místní legislativa, např. skrze změny úrokových sazeb.
Fiat měny jsou tedy už z principu charakteristické svou silnou centralizací – národní měnu vždy ovládá jedna centrální autorita. Proti tomuto principu kryptoměny bojují.
Jak kryptoměny fungují?
Kryptoměna není nástroj státu, banky, ani jiného konkrétního subjektu. Účelem kryptoměny je vymanit se z kontroly jedné centrální autority – ať už je to vláda, osoba, společnost či organizace.
Co ve slově kryptoměny znamená část “krypto“? Zatímco o Českou korunu se stará a reguluje ji Česká národní banka, veškeré informace o kryptoměnách pocházejí z jejich naprogramovaného zdrojového kódu, který se opírá o základy vědy zvané kryptografie. Bezpečnost a funkčnost kryptoměn namísto nějaké organizace střeží matematické kryptografické a neprolomitelné techniky.
Tyto matematické modely jsou transparentní, nedají se falšovat a nikomu nenadržují. To je jeden z hlavních důvodů, proč kryptoměny v posledních letech získávají stále větší oblibu.
Kryptoměny jsou paralelně se silnou decentralizací charakteristické i svojí nezničitelnou integritou. Žádná transakce v kryptoměnách nemůže být zpětně pozměněna nebo smazána. To je možné díky technologii zvané blockchain.
Co je to blockchain?
Blockchain si můžete představit jako decentralizovanou a neměnnou účetní knihu. Každá transakce Bitcoinu (či jiné kryptoměny) je ověřená a uložená do „bloku“. V takovém bloku se mohou nacházet klidně stovky transakcí. Jakmile je transakcí v bloku dostatek, blok je uzavřen a připojen k řetězci již existujících bloků – odtud výraz blockchain.
Díky blockchainu jsou všechny informace o provedených transakcích chráněné a neměnné. Jakmile je blok s transakcemi uložen a napojen na další bloky, není možné jeho obsah upravit.
Kryptoměnové peněženky
Kryptoměnové peněženky jsou naprostý základ. Ve světě kryptoměn jsou jakousi analogií k bankovním účtům – tak, jako v bance máte na svém účtu uložené fiat peníze, ve světě kryptoměn jsou vaše finance uloženy na kryptoměnových peněženkách. Existují dva druhy kryptoměnových peněženek – hardwarové a softwarové.
Softwarové peněženky
Softwarové peněženky jsou na rozdíl od hardwarových zdarma a jsou zároveň jednodušší na použití. Jsou to prakticky počítačové programy, které mohou existovat jako aplikace do telefonu, nebo např. rozšíření do webového prohlížeče. Oproti hardwarovým peněženkám jsou méně bezpečné.
Hardwarové peněženky
Hardwarové peněženky jsou tou bezpečnější variantou. V případě hardwarových peněženek jsou vaše kryptoměny (a klíče k nim) uloženy offline. Neúčastní se tak online datových toků a proto je pro hackery mnohem obtížnější se k nim nějakým způsobem dostat. Pořízení takové peněženky sice vyžaduje menší investici, za to vám ale poskytne mnohem vyšší úroveň zabezpečení než softwarové peněženky.
Kryptoměnová adresa
Každý uživatel kryptoměn vlastnící některou z kryptoměnových peněženek má svou adresu, ta bývá označována také jako veřejný klíč. Jak již bylo zmíněno výše, adresa peněženky je tu jakousi analogií k číslu bankovního účtu – jakmile si v bance založíte účet, je k němu přiřazeno číslo. Obdobně to funguje i v kryptoměnách – jakmile si založíte svou vlastní kryptoměnovou peněženku, je k ní přiřazena její adresa.
Odesílání kryptoměn z jedné adresy na jinou (tedy od jednoho uživatele k dalšímu) probíhá vždy skrze rozhraní kryptoměnové peněženky. Je také důležité zmínit, že posílání kryptoměn z adresy na adresu není zadarmo. Protože je nutné každou transakci validovat a zapsat do bloku, který se zařadí na konec blockchainu, je ke každé transakci vždy přiřazen určitý poplatek.
Kde najdete výpis transakcí?
Veškeré informace o kryptoměnových transakcích jsou plně transparentní. Je možné je dohledat v tzv. prohlížečích blockchainu (blockchainu explorery). Každá kryptoměna má svůj vlastní blockchain, tedy řetězec bloků či databázi transakcí. Pro Bitcoin existuje například prohlížeč na stránkách blockchain.com, pro Ethereum se jedná o etherscan.io.
Jako příklad si můžeme uvést následující bitcoinovou kryptoměnovou adresu - bc1qnsupj8eqya02nm8v6tmk93zslu2e2z8chlmcej. Na této adrese bylo uskutečněno již více než 540 000 transakcí. Naleznete zde všechny důležité informace o jednotlivých transakcích – jestli bitcoiny adresa přijmula nebo je naopak někam odeslala. Jak velký poplatek za transakce platila atd.
Poplatky
Při každé kryptoměnové transakci musíte zaplatit malý poplatek. Aby dobře fungovala česká koruna, vydává stát mnoho peněz k jejímu udržování prostřednictvím České národní banky. Další náklady pak nacházíme u běžných bankovních institucí, které s měnou dále pracují. Tyto instituce (např. pojišťovny nebo banky) se starají o to, aby v penězích byl pořádek – transakce ověřují a tvoří v nich přehled skrze své vlastní účetní knihy.
Aby toto fungovalo, musejí všichni lidé vkládat do finančních institucí důvěru, že svou práci dělají správně a poctivě. Tyto instituce si pak běžně za své činnosti účtují poplatky. Podobně to funguje v kryptoměnách, zde však poplatky neodesíláte žádné konkrétní instituci, ale statisícům ověřovatelů správnosti transakcí zvaných jako „těžaři“.
Těžaři transakce ověřují skrze složitý mechanismus, díky kterému všichni společně dosahují konsenzu (souhlasu) o tom, že jsou transakce správné. Více informací o způsobu ověřování transakcí a těžbě se dočtete v kapitole Těžba kryptoměn.
Díky tomuto principu je celá síť životaschopná – těžaři se starají o její funkčnost a bezpečnost. Za svou práci si účtují poplatky, které platí uživatelé provádějící transakce. Velikost poplatku může být u některých kryptoměn zejména v moment převádění malých částek značná, pro činnost sítě je poplatek však nepostradatelný.