Ceny kryptoměn
Ceny kryptoměn v České republice
Pokud máte zájem o zjištění ceny kryptoměn v CZK, můžete se poohlédnout po kryptoměnových směnárnách v České republice, kam patří např. CoinBank, SimpleCoin, CCShop a další. Tyto směnárny klientovi obvykle umožní provést nákup rychle, v českých korunách a nabízí také zákaznickou podporu v češtině.
Zároveň také většinou umožňují držet kryptoměny na zákaznických účtech, není tedy ve všech případech nutné si kryptoměny po nákupu ihned odesílat na vlastní peněženku.
Ceny kryptoměn ve světě
Skutečnou cenu kryptoměn ale určuje ten nejlikvidnější trh – tedy místo, kde se střetává nabídka a poptávka v největší míře. To se děje na největších světových kryptoměnových burzách. Mezi největší burzy patří např. Binance, Coinbase, Kraken, Bitfinex a další.
Můžeme si povšimnout, že ceny kryptoměn na těchto jednotlivých burzách jsou trochu odlišné – to proto, že se jedná o rozdílné trhy. Díky arbitráži jsou tyto rozdíly v reálném čase co nejvíce snižovány – obchodníci využívají příležitosti, že mohou např. Bitcoin na jedné burze koupit levněji a na druhé jej prodat o 200 dolarů dráže, po uskutečnění těchto transakcí se ceny kryptoměn přirozeně přibližují až do doby, než tato možnost výhodného obchodu vymizí a naskytne se zase jiná. Jedná se tedy o přirozenou regulaci trhu skrze nabídku a poptávku.
Příkladem může být bitfinex.com, stránka burzy Bitfinex, kde je k dispozici aktuální cena kryptoměn v USD. Nevýhodou zahraničních burz je nutnost potřeby nákupu zahraniční měny za české koruny. Zde často dochází k prodlení, které při neustálém vývoji cen Bitcoinu může hrát podstatnou roli.
Co ovlivňuje cenu kryptoměn:
- Základním faktorem je nabídka a poptávka, s tím souvisí i míra reálného využití dané kryptoměny a také její dostupnost.
- Náklady procesu těžby dané kryptoměny – vyplatí se ji těžit, a pokud ano, na jak dlouhou dobu?
- Poplatkový mechanismus sítě dané kryptoměny – pokud má kryptoměna velké poplatky, přebíjí to něco?
- Konkurenční kryptoměny, jejich počet a význam. Dnes můžeme nalézt tisíce projektů snažících se konkurovat Bitcoinu či Ethereu, nebo projektů majících nějaké niche zaměření. Kolik jiných stejně se zaměřujících projektů je a jak se jim daří? Mají lepší produkt, lepší marketing, lepší tokenomiku (např. inflační nebo deflační tendence kryptoměn, rovnoměrná či nerovnoměrná distribuce mincí mezi investory)?
- Počet burz, kde se daná kryptoměna obchoduje – čím více jich je, tím více je kryptoměna dostupná. Zalistování kryptoměny na největších gigantech, jako např. Binance nebo Coinbase, značí, že kryptoměna trochu vyčnívá z davu.
- Případná legislativa či jiné předpisy omezující danou kryptoměnu. Mnoho států hází kryptoměny do jednoho pytle a reguluje je stejným způsobem. Pokud ale nějaká konkrétní kryptoměna má s určitým státem nějaké specifické problémy, rozhodně to na ni nevrhá dobré světlo.
- Technologie dané kryptoměny, její technický vývoj a správa. S tím souvisí první bod – má daná kryptoměna smysl a šanci uspět? Je potřebná, tedy neexistují už lepší alternativy? A pokud potřebná je, probíhá její vývoj podle plánu?