Logo CoinBank

Těžba kryptoměn

Tzv. těžba je jednou z geniálních Satoshiho myšlenek. Nevztahuje se však pouze na Bitcoin, je základem pro všechny kryptoměny využívající mechanismus Proof of Work.

Jak těžení bitcoinů funguje?

Abychom pochopili, co těžba a zmiňovaný Proof of Work je, musíme si vysvětlit, jak kryptoměny vůbec fungují z hlediska ověřování transakcí. Z minulých kapitol již víme, že v Bitcoinu či kryptoměnách obecně probíhají transakce stejně jako v sektoru tradičního finančnictví mezi bankovními účty. Když chceme např. půl bitcoinu odeslat z naší adresy na adresu kamaráda, vytvoříme transakci.

Jak má ale kamarád či ostatní uživatelé sítě jistotu, že jsme nepodváděli a že je transakce správná? To ověří tzv. těžaři. Těžaři veškeré probíhající transakce ověřují a když je vyhodnotí jako správné, zahrnou je do bloku, ten blok pak připojí k již existujícímu řetězci bloků, který reprezentuje historii všech bitcoinových transakcí na světě a označuje se jako blockchain.

Ověřování transakcí je pro těžaře celkem náročné. Počítače, na nichž těžební software běží, spotřebovávají velké množství energie, neboť vykonají hodně práce. Při ověřování transakcí a tvorbě nových bloků těžaři kontrolují, jestli nové a historické údaje sedí a hledají jeden dodatečný parametr sambolizující, že se ověřováním zabývali a dali si na tom záležet – odtud název Proof of Work reprezentující celý mechanismus. Jakmile jej najdou, vytvoří daný blok a dostanou za něj odměnu ve formě bitcoinů/etherů či jednotek jakékoliv jiné těžené kryptoměny.

Odtud pochází výraz těžba. Všechny kryptoměny, které takto fungují, využívají mechanismus zvaný Proof of Work. Existují i jiné formy kryptoměn ověřující transakce jiným, ekologicky mnohem šetrnějším způsobem, jenž má ovšem i své nevýhody. S fungováním těchto kryptoměn souvisí mechanismus Proof of Stake, kterým se zde více zabývat nebudeme, neboť se jedná o téma na další článek.

V čem je těžba pro síť důležitá?

Z odstavců výše je více než jasné, že bez těžby by Bitcoin či Ethereum nemohlo fungovat. Nejedná se však pouze o nutnost, těžba přináší do kryptoměn i řadu benefitů:

  • Spravedlivé rozdělení kryptoměny – odměnu dostane pouze ten, kdo blok vytěží.
  • Decentralizace kryptoměny – čím více těžařů je, tím více je síť rozvrstvená a slovo jednotlivce má menší váhu.
  • Ochrana sítě před útokem, jinými slovy bezpečnost sítě – s rostoucím počtem těžařů roste i míra odporu, kterou musí útočník překonat. Aby do blockchainu propašoval nějakým způsobem nepravdivou transakci, musí přesvědčit většinu všech ověřovatelů (těžařů). Tedy čím více těžařů je, tím je to pro útočníka těžší.
  • Přirozená motivace – těžaři netěží bitcoiny proto, že by jim ze srdce záleželo na bezpečnosti sítě, ale proto, že za to dostanou odměnu. Lidská chamtivost tak dokonale zařizuje téměř neochvějnou integritu.
  • Kromě těžby není potřeba v síti nic více zařizovat – energetická náročnost těžby samotné je sice relativně velká, ale jedná se o jediný mechanismus ochrany sítě, jiný není potřeba. Bankovní instituce jich oproti tomu vyžívají tisíce – interní bezpečnostní systémy, databáze, platební brány, cybersecurity praktiky společností, ale i náklady na bankovní nemovitosti, kam můžeme zařadit i prosté topení v kancelářích – to vše jsou výdaje, které ve výsledku energetickou náročnost těžby bitcoinů několikanásobně převyšují. A i přes to všechno je Bitcoin bezpečnější.

Láká vás těžba?

Těžba může evokovat pohádkový pasivní příjem z kryptoměn. I když to může být do určité míry těžba, rentabilita těžby v dnešní době už zdaleka není to, co bývala. S tím souvisí několik faktorů.

Tím prvním je neustále se zvyšující obtížnost těžby – čím více těžařů těží, tím méně odměn je možné na jednu hlavu dostat. Sazby za elektřinu v poslední době zároveň také rostou a tudíž se zvyšují i náklady na těžbu, nemluvě o pořizovací ceně investice – ASIC čipy na těžbu Bitcoinu či grafické karty na těžbu Etherea jsou též velmi drahé.

Pokud se i tak chcete do těžby pustit, místo Bitcoinu bychom doporučili těžit např. Ethereum, které je možné těžit skrze grafické karty relativně jednoduchým způsobem.