Logo CoinBank

Obchodování s kryptoměnami

Při obchodování s kryptoměnami je třeba zvážit několik faktorů:

  • Země sídla brokera/burzy/směnárny – ať už se rozhodnete nakupovat kryptoměny na směnárně či s nimi obchodovat přímo na burze, vždy preferujte společnosti sídlící ve vašem státě. Pokud však preferujete světový trh, ověřte si, jestli zrovna váš favorit nemá nějaké legislativní problémy či problematický přístup k České republice.
  • Důvěryhodnost brokera/burzy/směnárny – zkuste si prověřit důvěryhodnost obchodníka. Kde má sídlo? Jsou veřejně dostupné informace o majitelích a vedení společnosti? Disponuje společnost telefonickou či jinou zákaznickou podporou? Nemá na svém kontě nějaké bezpečnostní pochybení nebo napadení hackery?
  • Kurzy a poplatky – Prostudujte si kurzovní lístek jedné, dvou, tří společností a porovnejte si je. Hledejte velké odlišnosti od průměrných tržních kurzů u jiných obchodníků a zejména od těch největších světových burz. Pokud se v obchodování trochu vyznáte, rozhodně si dejte pozor i na spread, což je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Čím nižší spread společnosti nabízí, tím lepší pro vás. V obchodních podmínkách také uvidíte, jaké poplatky si společnost strhává nad rámec spreadu z každého obchodu.
  • Ověřování identity klienta – Snaží se společnost před využíváním její platformy ověřit vaši identitu? Pokud ano, zahrňte ji do svého výběru. Předejdete tím různým legislativním problémům. Od určité částky obchodníci na výběr nemají a identitu zákazníků ověřovat musí. Na území České republiky lze bez ověření obchodovat jen do 25 000 korun, resp. 1000 eur. Vyšší částky už podléhají evropským regulacím o praní špinavých peněz, které na obchodníky kladou povinnost ověřovat identitu zákazníků.

Intradenní obchodování

Pokud jste spíše obchodník a na cenách kryptoměn chcete spekulovat v rámci častějších obchodů, vyplatí se pro vás více služby na nějaké kryptoměnové burze. Preferujte ty největší a nejznámější kryptoměnové burzy – příkladem může být Binance, Bitfinex, Huobi, Coinbase Pro a další. Tyto burzy jsou velmi likvidní, mají rozsáhlou zákaznickou podporu, spoustu klientů a licence ve spoustě států.

Výhody, které vám burzy oproti směnárnám nabídnou, je mnohem rychlejší obchodování, o poznání užší spread a široký výběr kryptoměn. Zpřístupní se vám také derivátové trhy či jiné formy investic – např. do kompletně nových projektů na launchpadech burz či staking kryptoměn přímo na burzách.

Dlouhodobější spekulace

Nákup a držení kryptoměn je zřejmě tou vhodnější cestou pro širokou veřejnost. Kryptoměny si prostě jen koupíte a dlouhodobě držíte s vidinou jejich pravděpodobného zhodnocení v budoucnu, jinými slovy HODLujete.

Na rozdíl od různých taktik intradenního obchodování jako scalping nebo swing trading se jedná o mnohem psychicky příjemnější formu investice. Není nutností vyhledávat v tomto směru služby nějaké burzy, ačkoliv můžete. Postačí vám ovšem využití nějaké směnárny v Česku pro pohodlný nákup kryptoměn, např. CoinBank.

Výhody jsou jasné – vše máte v češtině, nakupujete v českých korunách a mnohdy si nemusíte nikde zakládat zákaznické účty (ani pokud je nutné vaši osobu ověřit – toho je možné u některých obchodníků docílit i přes email).